Walne Zebranie PZK OT21 - 2014
W niedzielę dnia 15 czerwca 2014r. w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Członków Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców (OT-21 PZK).
W imieniu Prezydium Zarządu Głównego PZK w zebraniu uczestniczył Wiceprezes Polskiego Związku Krótkofalowców Jan Dąbrowski SP2JLR.
Dekoracje, odznaczenia i wyróżnienia:
Podczas zebrania udekorowano, odznaczono i wyróżniono za szczególne zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa polskiego następujące osoby:
. Dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie Krzysztof Salczyński został udekorowany Medalem im braci Odyńców z Nr 10,
. Andrzej Korczin SP4KA został odznaczony Złotą Odznaką Honorową PZK,
. Bolesław Zwinczak SP4AAZ został odznaczony Odznaką Honorową PZK,
. Lubomir Polański SP4AVG został odznaczony Odznaką Honorową PZK,
. Rafał Czerwiński - szef grupy technicznej Emitel w Olsztynie został wyróżniony specjalnym grawertonem,
. Leszek Polasik - pracownik Emitel w Giżycku został wyróżniony specjalnym grawertonem.
Z powodu na usprawiedliwioną nieobecność na niedzielnym zebraniu OT-21 PZK dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Olsztynie Janusza Dzisko udekorowano za szczególne zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa polskiego Medalem im Braci Odyńców Nr 11 w poniedziałek dnia 16 czerwca 2014r.
Członkowie PZK koledzy Krzysztof Sękowski SQ4LWO i Piotr Stanik SQ4INC przebywający zawodowo poza granicami Polski, zostaną wyróżnieni za szczególne zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa polskiego specjalnymi grawertonami w najbliższym czasie.
Podczas zebrania udzielono absolutorium ustępującym władzom oddziału i dokonano wyboru władz Olsztyńskiego Oddziału PZK na kolejną czteroletnią kadencję.
Rezultaty wyborów:
Zarząd w składzie:
1. Prezes Andrzej Korczin SP4KA,
2. Sekretarz Adam Gawroński SP4JKV,
3. Skarbnik / QSL Manager Andrzej Sobiela SP4ETO.
Oddziałowa Komisja Rewizyjna:
1. Przewodniczący OKR Grzegorz Zygner SP4NDU,
2. Członek OKR Waldemar Kosakowski SP4JAE,
3. Członek OKR Romuald Brodniewicz SP4GDC.
Autor zdjęć: Adam SP4JKV
"KAMIENIE Z NIEBA" I GWIAZDY NA ZIEMI CZYLI RADIO-KOSMICZNA GIMNAZJADA
Reportaż na stronach 2 i 3 w Krótkofalowcu Polskim Nr 8/2014
29 maja odbyła się kolejna, IV Powiatowa Gimnazjada w Gimnazjum Gałczyńskiego w Świętajnie. W zmaganiach edukacyjnych z przedmiotów ścisłych, humanistycznych i językowych oraz w konkurencjach fizycznych i artystycznych sprawdzali się uczniowie z Gimnazjum nr 2 ze Szczytna, Gimnazjum z Lipowca, Gimnazjum ze Spychowa oraz gimnazjum-gospodarz ze Świętajna. Nauczyciele znów stanęli na wysokości zadania, przygotowując ciekawe zadania o różnym stopniu trudności. Na gości czekał słodki poczęstunek i nie mogło zabraknąć polskiej tradycyjnej gorącej grochówki.
Choć młodzi uczestnicy zawsze mogą spodziewać się wielu atrakcji na wiosenno-letnim święcie gimnazjalistów, to i tym razem szkoła w Świętajnie zaskoczyła swoich gości, a to wszystko za sprawą realizowanego tu projektu edukacyjnego ARISS (ang.: Amateur Radio on the International Space Station, sprzęt radioamatorski na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) realizowanego dzięki światowym agencjom kosmicznym NASA z USA, RKA z Rosji, NCES z Francji, JAXA z Japonii, CSA z Kanady czy europejskiej ESA i współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną (AMSAT) oraz organizacjami krótkofalowców.
Między konkurencjami edukacyjnymi wszyscy zainteresowani wszechświatem mogli wziąć udział w projekcji w przenośnym planetarium Astronomicznego Laboratorium Mobilnego zwanego Astrolabium. Na korytarzu szkoły tworzyły się długie kolejki, w których nie mogło zabraknąć młodych eksploratorów z projektu ARISS (świętańscy gimnazjaliści i uczennice z podstawówki) przygotowujących się do bezpośredniej łączności i rozmowy z kosmonautą na międzynarodowej stacji kosmicznej. Po seansie uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w ciekawym wykładzie o meteorytach, mogli także obejrzeć skalne ciała niebieskie, rozpoznając i sprawdzając ich właściwości.
PZK Olsztyn przygotował natomiast dla uczestników Gimnazjady konkurs z krótkofalarstwa , w którym młodzież mogła zawalczyć o teleskop dla swojej szkoły, którą okazało się spychowskie gimnazjum.
Wszelkie zmagania młodych naukowców i artystów zostały ocenione i nagrodzone. IV Powiatową Gimnazjadę wygrało gimnazjum ze Świętajna, II miejsce zdobyło gimnazjum ze Szczytna, III miejsce - gimnazjum ze Spychowa. Konkurencję artystyczną Mam Talent wygrał Maciej Marcinkowski ze Szczytna.
Gimnazjum im. K. I. Gałczyńskiego pragnie przy okazji gorąco podziękować za pomoc i zaangażowanie w IV Powiatowową Gimnazjadę panu Andrzejowi Korczinowi, prezesowi oddziału PZK w Olsztynie, panom Maciejowi Grzemskiemu i Piotrowi Wychudzkiemu z olsztyńskiego Planetarium oraz panu Wojciechowi Komorkowi z Klubu Łączności PZK SP4YWM.
Tekst: Edyta Szymańska-Baszak
Zdjęcia: Renata Milińska
Inauguracji ARISS w Świętajnie - 22.03.2014 r.
Reportaż na stronach 2 i 3 w Krótkofalowcu Polskim Nr 8/2014
ARISS w OT-21 PZK w Olsztynie
KOSMICZNA ŁĄCZNOŚC NA WARMI I MAZURACH
W dniu 22.03.2014 w Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Świętajnie odbyło się
spotkanie inauguracyjne otwierające program ARISS w tutejszej szkole. W spotkaniu uczestniczyli
przedstawiciele Polskiego Związku Krótkofalowców w osobie Prezesa Olsztyńskiego Oddziału PZK
Andrzeja Korczin SP4KA, koordynatora ARISS Polska Krystiana Górskiego SQ2KL, władze
samorządowe, przedstawiciele placówek edukacyjnych naszej gminy jak i młodzież biorąca udział
w projekcie.
Obszerny wykład Krystiana Górskiego przybliżył zgromadzonym istotę projektu ARISS oraz
zmotywował do dalszej wytężonej pracy w przygotowaniach do łączności z ISS. W swoim wystąpieniu
Wójt Gminy Świętajno poparł całe przedsięwzięcie i zadeklarował pomoc w realizacji zamierzonego
celu.
Spotkanie zakończyło się słodkim akcentem. Korzystając z okazji składam serdeczne podziękowania
osobom, dzięki którym mogliśmy tak uroczyście zainaugurować to wydarzenie. Miło nam też poinformować że grupa młodzieży (9osób) z naszego oddziału OT-21 wyjedzie w lipcu
na obóz szkoleniowy w sportach obronnych do Poronina. Miejmy nadzieje iż ta sytuacja rozwinie
krótkofalarstwo w Krainie Tysiąca Jezior.
Spotkanie z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca - Olsztyn Aeroklub Warmińsko Mazurski 18 Kwietnia 2009r.
W dniu 18-04-2009r. z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca odbyło się na terenie Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie integracyjne spotkanie członków i sympatyków Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców. Uczestnicy spotkania spędzili miło czas przy ognisku i grillu, a dwunastu śmiałków skorzystało z możliwości czterech przelotów samolotem Wilga, podziwiając i fotografując z powietrza miasto i okolice Olsztyna. Niestety porywisty wiatr uniemożliwił nam latanie szybowcami i motolotnią. Nie popsuło to naszych humorów a ostatni uczestnicy opuszczali teren lotniska po zmierzchu. Podczas spotkania Prezes Oddziału PZK Andrzej Korczin SP4KA odznaczył Kolegę Adama Cioska SP4CUF Odznaką Honorową Polskiego Związku Krótkofalowców.
Spotkanie z okazji 50-lecia oddziału PZK w Olsztynie - Wilczyny 4-5 Październik 2008r.
Reportaż na stronach 3 i 4 w Krótkofalowcu Polskim Nr 11/2008
|